čtvrtek 5. července 2012

Co tu lovíme

Hlavní lovnou rybou je pro nás treska obecná čili dorš. Má výborné bílé maso. Ceníme i metrovek, těch přes 1m délky. Kluci používají ještě termín podmetrovka pro ryby těsně pod metr.
Je tu i hodně tresek tmavých neboli kellerů, norsky sei. Pro nás méně vítaná kořist, protože tu taháme hlavně ty malé do 60 cm. Keller je velký bojovník, na prutu dokáže neuvěřitelné věci.
Vzácněji se povede treska jednokvrnná s jemným bílým masem a výraznou tmavou skvrnou na boku.
Občas vytáhneme vlkouše neboli mořskou kočku, norsky tuším steinfish. Kočka je lovec mušlí, má velké zuby a silné čelisti. Po vytažení kouše všude kolem sebe. Jednou jsme vytáhli kočku, která se zakousla do kellera chyceného na háček. Pustila se, až když jsme ji zkusili gafovat. Mě připomíná hyenu, jednak zuřivostí a kousáním, jednak podélným žíháním.
Vzácně se povede halibut. Tuším máme zatím dva: já a Honza Zahradník. Halibuti tu žijí pořádní: u vrat do rybárny visí vysušené kostry halibutů přes 1,5 metru. Doufám, že se na nás usměje štěstí a ještě nějakého většího chytneme.
Dnes jsme vytáhli pár okouníků mořských, kterým říkáme vyvalenci pro jejich vypoulené oči. Byli malí, tak jsme je hodili rackům.
Chytili jsme pár mníků brosma neboli lumb. Nejdme po nich cíleně, chytneme je spíš náhodou.
Dnes se Honzovi Zahradníkovi povedl mník mořský neboli leng. Ten je tu mnohem vzácnější než ve středním Norsku.

Žádné komentáře:

Okomentovat